Make your own free website on Tripod.com

mapping klawiatury

Polskie "ogonki" już dziś i bez "ALTA" !

 

Polskie znaki diakrytyczne: / Polish diacritics:

Kodowanie Środkowoeuropejskie ISO-8859-2
Central European coding ISO-8859-2

 

Czy zastanawiałe(a)ś się już nad tym, jak pięknie by było pisać po polsku bez ciągłego wbijania klawisza ALT ???

Ile razy zdarzyło ci się w pośpiechu źle wcisnąć klawisz ALT i zauważyć to dopiero gdy na świeżo wydrukowanym ważnym akcie było "o" zamiast "ó" ??? Jeśli przynajmniej raz odpowiedziałeś (łaś) twierdząco, to jesteś na właściwej stronie. W ciągu zaledwie 10 minut możesz rozwiązać problem, który wielu ludziom spędza sen z powiek, lub doprowadza do furii...

Jak wiadomo w języku polskim w prawie każdym wyrazie znajduje się jakiś diakrytyk, czyli "akcent" lub "ogonek" i w jednym przypadku "kropka". Dlaczego tak jest, to już się mnie nie pytajcie, dziękujcie przodkom, którzy to wprowadzili.Wiadomo także, że litery "x", "q" i "v" są praktycznie nie używane, co oznacza 3 de facto puste klawisze. Postaram się tu w łatwy sposób opisać jak rozwiązałem dręczący mnie- od kiedy mam do czynienia z komputerami (uuuuuuuuuf dużo lat!) problem.

Znalazłem bowiem shareware program (do podstawowych celów podmienienia literek, wystarczający)za pomocą którego można zmienić mapowanie klawiszy, czyli mówiąc po naszemu-przypisać klawiszom inne literki, niż jest to oryginalnie ustawione. Opracowałem system, który choć nieoficjalny, nie jest pozbawiony logiki, i mam nadzieję, że osoby zajmujące się NORMAMI (np Polska Norma PN) i producenci klawiatur zwrócą na niego uwagę. Niech nie zapominają o coraz większej liczbie kożystających z komputera Polaków i ich zmaganiach z ALTEM. Znajdą się także sceptycy, którzy powiedzą : "po co sobie komplikować życie, istenieje przecież drugi nieALTOWY system pisania polskich znaków, mianowicie układ polskiej maszynistki". Ja natomiast pytam, jakie to ułatwienie, skoro trzeba się na nowo uczyć klawiatury, a żeby uzyskać pewne literki trzeba naciskać SHIFT ??? Mogę coś na ten temat powiedzieć bowiem, używałem obu systemów !

 


MÓJ SYSTEM :

  1. Najpierw się zastanowiłem jak rozplanować klawisze, aby były nowe ustawienie nie były trudne do opanowania.
  1. Ściągnąłem program, który nawet 5-letnie dziecko w ciągu minuty zrozumie.
  1. Rozpocząłem moją zabawę programem

    Po zaledwie 10 minutach doszedłem do wniosku, że już wszystko zrobione...

  2. Przygotowałem małe nalepki na klawiaturę.

 


Postanowiłem w ten sposób rozplanować przyszłe klawisze, abym nie miał problemu z ich zapamiętaniem i aby nawet bez specjalnego oznaczenia klawiatury można było "na logikę" szybko pisać. Doszedłem więc do następującego wniosku, iż diakrytyki będą znajdowały się jak najbliżej litery macierzystej np "ą" obok "a" etc. Czyli "ą" znajduje się na miejscu "q" ( a żadko używane w polskim "q" wywołuję poprzez ALT+Q-teraz "ą") etc, jak są rozplanowane klawisze widać poniżej, litery w nawiasie otrzymuje się poprzez nacisnięcie ALT.

Jak widać system ten jest łatwy do opanowania, "ą", "ł", "ć"oraz "ż", które są często używane znajdują się obok swoich liter macierzystych, a kolejność "ę", "ó" też nie jest przypadkowa, jak widać na klawiaturze najpierw jest "e", dopiero później "o". Jak nie pamiętamy, to wystarczy tylko rzut okiem na klawiaturę. Tylko w przypadku dużego "Ź" byłem niekonsekwentny, a to dlatego, że musialbym przesiedlić często używany znak zapytania. Więc duże (często się go nie używa !!!)"Ź" otrzymujemy przez kombinację klawiszy ALT+SHIFT+/.

Reszta zamienionych znaków jest osiągalna poprzez ALT+SHIFT (trochę treningu wystarczy na opanowanie tego)

 


Program nazywa się Keyboard Layout Manager Jest niewielki, gdyż zajmuje zaledwie coś ponad 300 kb. A jest tak łatwy do zrozumienia, że aż głowa boli. Jego oryginalna strona mieści się na podanym niżej linku, jest tam też opis jego funkcji w języku angielskim. http://solair.eunet.yu/~minya/Programs/klm/klm.html

Tu możesz ściągnąć ten program:

ŚCIĄGNIJ TUTAJ!!!!


Oto jak przerobić w łatwy sposób klawiaturę :

Po zainstalowaniu programu uruchamiamy go (Start->Programy->Keyboard Layout) pojawi się takie oto okienko:

My zaznaczamy POLSKI i naciskamy EDIT.

Pojawią się dwa okienka. Jedno jest tablicą znaków (stąd będziemy wybierali literki) drugie okienko informuje o układzie znaków w języku, który wybraliśmy, w naszym przypadku polskiego.

i drugie okienko:

 

Przed nami przyjemne chwile pracy:

1.Klikamy najpierw na ikonkę z literą A FONT i wybieramy z listy skrypt EUROPA ŚRODKOWA (jak to zrobimy będziemy na tablicy znaków dopiero widzieli polskie i inne środkowo europejskie znaki)

2.Wybieramy najpierw ikonkę NORMAL (widzimy małe litery) i teraz klikamy w okienku edycji na "q", a następnie z tablicy znaków (większe okno) wybieramy "ą".

3..Wybieramy ikonkę SHIFT (widzimy wielkie litery) i teraz powtarzamy analogicznie jak w punkcie 2 tylko, że wybierzemy duże "Ą".

4.WAŻNE ! Wybieramy ikonkę AltGr(edycja znaku, jaki się pojawi naciskając alt+literę) wybieramy ku"q", bo przecież nie można całkowicie tej litery pominąć.

5.Wybieramy ikonkę SHIFT+AltGr(edycja znaku, jaki się pojawi naciskając alt+shift+literę) wybieramy Ku"Q". To tak jak chcieliśmy uzyskać kiedyś np duże "Ą" naciskając Alt+Shift+A teraz uzyskujemy "Q" w ten sam sposób, tylko, że na innym klawiszu:-)

6. Po zaakceptowaniu zmian, program zapyta, czy ma zrestartować komputer, potwierdzamy jego pytanie klikając OK.

7. Gdy uruchomimy ponownie komputer, można rozkoszować się zmianami, ważne, jest aby się na początku zbytnio nie zniechęcać !!! Po 1- 2 dniach, człowiek nabiera takiej wprawy szybkiego pisania, że za żadne skarby by się na ALT już nie zamienił.

8.Podobnie postępujemy z pozostałymi literami, mój system polskich znaków znajduje się wyżej. Można oczywiście opracować swój, tylko, że nie wiem, czy istnieje coś jeszcze łatwiejszego do opanowania.

Wystarczy zrobić sobie małe karteczki i przykleić je do klawiatury. To naprawdę działa!!!

Pamiętajcie o prawidłowym kodowaniu polskich znaków w E-mailach i na stronach. JEDYNĄ NORMĄ JEST:

Kodowanie Środkowoeuropejskie ISO-8859-2


Tworząc tę stronę chciałbym także wyrazić mój bunt i ubolewanie nad faktem ignorancji ze strony fachowców, komputerowców i firm produkujących komputery. Czy naprawdę trzeba się tak męczyć, by pisać po polsku?? Nie dziwi mnie teraz fakt, że wielu ludzi pisze po "polskawemu". Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje, jeśłi moja propozycja komuś pomogła, to piszcie, odpowiem na każdy e-mail.

copyright by alpha group 1999-2000