Make your own free website on Tripod.com

www.WIRTUALNY-IZRAEL.net

żydzi w polsce "wczoraj i dziś"

To nowy dział naszego serwisu -będzie on zawierał na początku podstawowe informacje z zakresu prawie tysiącletniej historiiŻydów w Polsce jak i aktualne informacje o współczesnych organizacjach, instytucjach i życiu niewielkiej garstki Żydów polskich.

WCZORAJ

"Wczoraj",wiem, że nie jest to precyzyjne określenie jeżeli chodzi o koniec bogatej historii Żydów w Polsce, która skończyła się jak ładna pogoda lub przelotny deszcz wraz z Holocaustem jakieś sześćdziesiąt lat temu. Nie mniej jednak pozostawiając liczne materialne ślady, uchyla każdemu kto ma na to ochotę pieczołowicie ratowane od zapomnienia okruchy swej dawnej świetności.

Stara synagoga, KRAKÓW-KAZIMIERZ

Dlatego też pragnę przybliżyć wszystkim zainteresowanym na początek miejsca kultu religijnego oraz cmentarze wraz z bogatą, a często zupełnie nie zrozumiałą symboliką, będącą wprowadzeniem do ninejszego działu.

Stara synagoga, KRZEPICE koło Częstochowy

GWIAZDA DAWIDA

Magen Dawid (hebr. "Tarcza Dawida") - to sześcioramienna gwiazda powstała z nałożenia na siebie dwóch trójkątów.

Popularnie zwana gwiazdą Dawida, występuje bardzo często we wzornictwie żydowskim i na nagrobkach. Dzisiaj rozpoznawana powszechnie jako symbol żydostwa, w odległej przeszłości nie odgrywała jednak tak jednoznacznej roli.

W okresie Holocaustu posłużyła nazistom do oznaczania ludności żydowskiego pochodzenia.

Po powstaniu państwa Izrael stała się centralnym elementem flagi izraelskiej, a izraelskie stowarzyszenie pierwszej pomocy znane jest pod nazwą Czerwona Tarcza Dawida, analogicznie do Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w innych krajach.

MENORA

Menora (hebr. "świecznik") - siedmioramienna złota menora oliwna płonęła w Świątyni, przed jej zburzeniem dzień i noc.

Ta menora stoi przed Knessetem w Jerozolimie

Była symbolem boskiej mądrości. Na menorze wzorowany jest współcześnie Ner Tamid (hebr. "wieczna lampka") - wisząca nad aron ha-kodesz (hebr. "święta skrzynia"), paląca się przez cały czas na podobieństwo menory świątynnej, której jedno z siedmiu ramion jaśniało zawsze cudownym płomieniem podczas czyszczenia pozostałych, mimo iż wszystkie miały taki sam zapas oliwy.

Witraż-Synagoga Tempel, KAZIMIERZ

Pierwsza, oryginalna menora powstała za sprawą cudu podczas wędrówki Izraelitów przez pustynię. Na święto Chanukizapala się ośmioramienną menorę dla uczczenia ponownego poświęcenia świątynnego kandelabru w II w.p.n.e.

Od czasów Świątyni menora należy do najważniejszych żydowskich symboli, występuje na nagrobkach, w mozaikach synagogalnych i wykresach kabalistycznych.

Menora jest także godłem państwa Izrael.

[ POWRÓT]

 

ta strona jest częścią "wirtu@lnego izraela". Copyright by Alpha Group 1999-2000