Make your own free website on Tripod.com

język hebrajski

Jest to język z rodziny północno-zachodnio-semickiej, z grupy kananejskiej. W ciągu wieków było parę etapów rozwoju języka biblijnego (to ten w którym został napisany Stary Testament 1200-200 p.n.e.).Drugim etapem rozwoju był język hebrajski pobiblijny (do II wieku n.e).Trzeci etap to nowohebrajski język religijny i literacki (od II w. n.e.). Język hebrajski współczesny rozwinął się w XIX wieku, no i jak każdy język rozwija się do dziś. Język hebrajski jest używany przez około 5 milionów ludzi, głównie w Izraelu, gdzie jest językiem urzędowym. Wszystko byłoby pięknie, tylko jak zawsze istnieje jedno ale. Jest nim alfabet hebrajski...

Alefbet, i pismo hebrajskie

Język hebrajski posługuje się do zapisywania tekstów, pisma spółgłoskowego, złożonego z 22 znaków. Pismo hebrajskie zwane jest także kwadratowym, a każdy kto widzi je po raz pierwszy w życiu jest przekonany, iż każda litera wygląda tak samo. No cóż wszystkie początki są trudne... Pismo hebrajskie jest więc odmianą pisma aramejskiego (z tego też pisma wywodzi się pismo arabskie, a ono jest dopiero zakręcone!). Żydzi używają pisma kwadratowego od V wieku przed naszą erą!!! Z niego też powstało obecne hebrajskie pismo drukowane. Jak na początku wspominałem, jest to pismo spółgłoskowe (nie ma samogłosek), więc do utrwalenia tradycyjnej wymowy tekstu biblijnego wprowadzono około 900 roku naszej ery (wtedy to na ziemiach polskich nie istaniało jeszcze żadne państwo) tyberiadzki system oznaczania samogłosek, tzw. MASORA . Znaczy to, że pod literami i w literach stawia się małe kropki i kreski, które mają oznaczać samogłoski, ale o tym w innym odcinku.

Acha no właśnie parę liter ma swoje podwójne formy są to: kaf, mem, nun, pe, sade. Znaczy to, że na końcu wyrazu stawiamy formę final.

Nie trzeba chyba mówić, że hebrajski pisze się 'od tyłu' czyli od prawej do lewej... Sprawia to co prawda masę kłopotów (brrrr te komputery) ale nie sądzę by Żydzi pozwolili na zmianę kierunku pisania. W sumie istanieje wiele świetnych DARMOWYCH programów, i z większością problemów można sobie poradzić:-)

Prawidłowe kodowanie hebrajskiego w Internecie to ISO-8859-8, choć, jak ja muszę sporządzić jakieś teksty to preferuję kodowanie UNICODE

ta strona jest częścią wirtu@lnego izraela. copyright by alpha group 1999-2000