Make your own free website on Tripod.com

www.WIRTUALNY-IZRAEL.net

kuchnia koszerna

Jak już wiesz, religią dominującą w Izraelu jest Judaizm. Judaizm to coś więcej niż sama religia, to także zbiór praw, zakazów i nakazów, które się wytworzyły w ciągu długiej historii tej religii. Do nich zaliczamy między innymi koszerność. Koszerność polega na tym, że jedzenie jest "obrzędowo uznane" czyli wyprodukowane według pewnych reguł etc. Mimo, iż duża część społeczeństwa Izraela jest laicka, to jednak pewne wzorce wpojone przez rodziców, nadal nakazują ludziom jeść koszernie. Według mnie to wcale nie jest problemem, zwłaszcza w Izraelu. Człowiek może się szybko dopasować. Dla ortodoksyjnych Żydów koszerność jest ważnym aspektem wiary, to też trzeba respektować.

Lecz jeśli brać pod uwagę kuchnię całego Izraela to jest ona bardzo zróżnicowana. W tym kraju mieszkają przecież też Arabowie, którzy mają ciekawą i smaczną kuchnię. Już sami Żydzi dzielą się na kilka grup. Przybysze przywozili ze sobą do Palestyny lub później do Izraela swoje nawyki i kuchnie krajów, z których pochodzili. I tak na przykład dania Żydów Aszkenazyjskich (pochodzących z Europy Środkowowschodniej) zawierają w sobie to co i my tutaj wszyscy znamy, jak sznycle, różne odmiany mięs. Wszystko to jest bardzo kaloryczne, i co najgorsze tłuste.
Ale dla porównania kuchnia Żydów Orientalnych (jemeńskich, palestyńskich) zawiera w sobie wiele akcentów arabskich, łącznie z pitą, lub falafelem.
Ostatnią, najciekawszą, i najbardziej mi odpowiadającą kuchnią jest kuchnia Czarnych Hebrajczyków. jest ona w 100% wegetariańska, powiedziałbym nawet wegańska (brak nawet nabiału)

Podstawy koszerności:

["I rzekł Bóg: Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona." Genesis 1:29-30]

1.Można spożywać wszystkie owoce i warzywa i inną "zieleninę"

["Następnie Pan powiedział do Mojżesza i Aarona: Tak mówcie do Izraelitów: Oto zwierzęta, które będziecie jeść spośród wszystkich zwierząt, które są na ziemi: Będziecie jedli każde zwierzę czworonożne ,które ma rozdzielone kopyta, to jest racice, i które przeżuwa. Ale (następujących zwierząt) mających rozdzielone kopyto i przeżuwających nie będziecie jedli: wielkbłąd, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta-będzie dla was nieczysty; świstak, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta- będzie dla was nieczysty; zając, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta- będzie dla was nieczysty; wieprz, ponieważ ma rozdzielone kopyto, ale nie przeżuwa- będzie dla was nieczysty. Nie będziecie jedli ich mięsa, ani dotykali ich padliny-one są dla was nieczyste." Leuitikon 11:1-9]

2.Można jeść "czyste" zwierzęta, czyli zwierzęta parzystokopytne i jednocześnie przeżuwające.

3.Talmud podaje, że ptaki można jeść tylko te, które mają ostrogi, wole i dwa żołądki. należą do nich m.in. kury i indyki a rybom muszą łatwo schodzić łuski i powinny mieć płetwy.

["Przyniesiesz do domu Boga twego, Pana, pierwociny z płodów ziemi. I nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki." Exodus 23:19]

4.Koszerność wymaga także od człowieka aby nie mieszać produktów mięsnych z nabiałem. Czyli prozaiczne ziemniaki polane masłem i schabowy, odpadają.

5.Koszerność sprawdza się na zasadzie kontroli przez Rabina, lub ludzi do tego powołanych. I tak na przykład lokal, lub rzeźnia jak otrzyma świadectwo koszerności, musi być przygotowana na to, że i tak pewnego dnia z zaskoczenia zjawi się kontrola. Jest to dobre z tego względu, że zmusza ludzi do tego, aby rzeczywiście pewne zasady religijne np. podczas uboju zachować.

Niedługo znajdą się tutaj przepisy na bardzo smaczne dania.

[ POWRÓT]

 

ta strona jest częścią "wirtu@lnego izraela". copyright by alpha group 1999-2000