Make your own free website on Tripod.com

opinie uczestników marszu

Logo Marszu Żywych

Podczas Marszu Żywych, wypytywałem ludzi o ich opinie, na temat tego przedsięwzięcia, o to dlaczego w ogóle przyjechali do Oświęcimia. Oto i one:

Ewa i Ania, Wrocław:
Jest to na pewno chęć uczestniczenia w Marszu, jest to ciekawe przeżycie także i wewnętrzne. Tutaj rozgrywała się historia. Jest nam nieobca kultura żydowska, przez ten Marsz staje się nam wszystko bliższe.

Joanna i koledzy, Wrocław:
Jesteśmy z koła naukowego i chcemy utworzyć Towarzystwo Przyjaźni. jesteśmy tutaj po raz pierwszy, chcemu ukazać wyraz pamięci i solidarności z ofiarami i z żywymi.

Jennifer i Emmanuelle, USA
Nasz dziadek stracił tutaj całą rodzinę, uczyłyśmy się dużo na temat Holocaustu.

Mathias, Argentyna
Chcę być silniejszy w mojej wierze, szukam tutaj moich korzeni. Oczywiście, że trzeba pamiętać Holocaust, ale trzeba tutaj być, aby zrozumieć grozę tamtych czasów.

Elez i Talle, Izrael
Jesteśmy Żydami, częścią historii. Chcemy odnaleźć siebie, także w naszej religii i historii. A to historia jest także częścią Państwa Izrael.

Starsza Pani, Kanada (wyjechała z Polski w 1956 roku)
Co czuje? Czuję na pewno ogarniający mnie smutek. Przybyłam tutaj aby nauczuć się czegoś nowego i czegoś więcej. Jestem tu też po to, aby przeżyć to co ludzie tutaj odczuwali i przeżywali. A także po to, aby ukazać moje uczucia, że to dalej we mnie żyje. Holocaust jest też częścią mnie, tego w co ja wierzę, tutaj potrafię zrozumieć ich wszystkich.


I kogo nie zapytałem, powtarzały się podobne opinie i ludzie mówili to samo. Wszyscy byli zgodni co do jednego. Nie wolno zapomnieć tego co się stało, nie wolno zapomnieć a choćby dlatego, żeby w przyszłości się to nigdy więcej nie powtórzyło.

ta strona jest częścią wirtu@lnego izraela. copyright by alpha group 1999-2000