Make your own free website on Tripod.com

www.WIRTUALNY-IZRAEL.net

rady praktyczne

Wyjeżdżając za granicę, należy zawsze pamiętać o tym, że znajdziemy się w innej kulturze, w miejscu, gdzie mówi się innym językiem. Dlatego ważne jest aby znać przynajmniej kraj do którego jedziemy w minimalnym stopniu. Temu też mają służyć poniższe rady praktyczne.

1.Jadąc do Izraela pamiętajmy o klimacie, jaki panuje na Bliskim Wschodzie. Co za tym idzie- to są ceny w hotelach i schroniskach. Najtańsze hotele są w styczniu, lecz trzeba się nastawić na brzydką pogodę w innych miejscowościach niż Ejlat. Tam można się opalać, ale w Jerozolimie, może padać śnieg, a w Tel Awiwie może być deszczowo. Od czerwca do sierpnia upały są nieznośne, co turystom mieszkającym w klimacie Europy Środkowej może mocno dać w kość. Nie wspomnę też o cenach w hotelach i schroniskach- one w tym czasie są BARDZO wyśrubowane. Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Izraela to według mnie maj i wrzesień. W październiku przypadają 3 ważne święta żydowskie (Rosz ha Szana, Jom Kippur i po nim automatycznie Sukkot), więc trzeba być przygotowanym, że przez większą część naszego pobytu może być wszystko pozamykane.

2.Na wjazd do Izraela potrzebny jest obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej ważny paszport oraz wiza. Starając się o wizę, należy udokumentować posiadanie co najmniej 60 $ na dzień pobytu (odcinek o stanie konta) lub mieć zaproszenie od kogoś kto mieszka w Izraelu. Wizę można załatwić w Ambasadzie Państwa Izrael w Warszawie (ul.Krzywickiego 24, tel. (022) 875 00 28).

3. Walutą obowiązującą w Izraelu jest Nowy Izraelski Szekel (NIS) [1 NIS = 100 agorot]. Jednakże bardzo często, także w lepszych hotelach płaci sieę w dolarach. Ma to swoje dobre strony, bo gdy płacimy w dolarach, to nie naliczany jest podatek VAT. Więc zanim wymienimy złotówki na szekle, zastanówmy się czy nie kalkulowało by się nam bardziej wymienić je na dolary. W Izraelu jest mnóstwo banków (np. Bank Leumi) i kantorów. Obecny kurs wymiany złotego na szekla wynosi w przybliżeniu 1:1. Czyli za 100 złotych dostaniemy 100 szekli. W Izraelu powiedziałbym że nawet bardziej popularne jest używanie kart płatniczych. Najczęściej spotykanymi są Visa, Eurocard, American Express i Diners Club International.

4.Coś dla fascynatów Internetu. W Jerozolimie, Tel Awiwie, i większych miastach istnieją Internet Cafe, skąd można wysyłać, i odbierać pocztę elektroniczną, rozmawiać prze IRC itp.

5.W Izraelu jest bardzo dobrze rozwinięta sieć telefoniczna. Na każdej ulicy znajduje się parę budek telefonicznych, a z nich można połączyć się z całym światem. Numer kierunkowy z Izraela do Polski to (00 48) +numer w Polsce. Karty do aparatów publicznych można kupić praktycznie wszędzie, czyli w księgarnich, kioskach z prasą etc.

6.Czas w Izraelu jest przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do czasu warszawskiego. Przykładowo w Jerozolimie jest ta sama godzina co w Sztokholmie. (GMT+2). W Izraelu samochodem jeździ się tak jak w większości Europy, czyli prawą stroną, system miar jest także dziesiętny. Kalendarz gregoriański obowiązuje na równi z kalendarzem żydowskim.

7.Radziłbym każdemu, kto wyjeżdża za granicę wykupić w Polsce ubezpieczenie zdrowotne. Nigdy nie można przewidzieć przyszłości. Także klimat może być przyczyną np zasłabnięć lub zapaści. Ubezpieczenie wiele nie kosztuje a w porównaniu z ceną jaką by trzeba było zapłacić np. za koszty leczenia na pewno się opłaca. W razie czego można dzwonić na izraelskie pogotowie (nr tel. 101). Jeśli nie znamy hebrajskiego dzwonimy na 911. Tam można porozumieć się po angielsku.

8.Należy także pamiętać o tym, żeby podczas pobytu w Izraelu nie dać się zaskoczyć w Szabat w jakieś zapadłej dziurze, bo się z niej nie wydostaniemy. W sobotę, prawie wszystko jest nieczynne, komunikacja kursuje bardzo nieregularnie. Najlepsza sytuacja jest w Tel Awiwie-najbardziej liberalnym mieście kraju, gdzie nawet w Szabat jest co robić, niemniej większość sklepów będzie i tak nieczynna. Także w najważniejsze święta żydowskie jak Rosz ha Szana, Jom Kippur, Sukkot i Paschę wszystko jest pozamykane na cztery spusty.

9.Najbardziej wzruszającym przeżyciem, jakiego można doznać w Izraelu, to według mnie obchody dnia Holokaustu (Jom ha Szoah). W tym dniu w pewnej chwili zamiera życie na ulicach, ludzie stoją, wyją syreny, autobusy, samochody i taksówki też się zatrzymują. Następuje chwila konteplacji, zadumy i wspomnienia ponad sześciu milionów zamordowanych przez nazistów Żydów.

[ POWRÓT]

 

ta strona jest częścią "wirtu@lnego izraela". copyright by alpha group 1999-2000